Přihlášené projekty 2023

Kategorie

Přihlašovatel:

Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta životního prostředí

Název akce:

Návrh plánu společných zařízení v k.ú. Nové Dvory u Dobříše (Středočeský kraj)

Autor práce:

Ing. Matěj Kolář

Typ práce:

Diplomová

Hodnocení přihlašovatele:

Nominovaná práce zpracovává návrh opatření plánu společných zařízení pro k.ú. Nové Dvory u Dobříše. Návrh plánu společných zařízení vyplývá z kvalitně provedeného rozboru současného stavu, je řešen komplexně a zohledňuje maximum potřeb krajiny i jejích obyvatel, což je také hlavním přínosem práce. Z praktického hlediska je pak přínosem uchopitelnost návrhu v praxi. Mezi hlavní problémy v zájmovém území patří ohrožení zemědělských pozemků vodní erozí, nedostatečná cestní síť a počet interakčních prvků. Na základě těchto problémů bylo navrženo 13 polních cest, z nichž jedna byla navržena k rekonstrukci. Z hlediska protierozní ochrany byla navržena organizační opatření formou osevních postupů (24 ploch) a zatravnění (14 ploch) a dva svodné příkopy podél cest. V rámci ÚSES bylo navrženo 33 liniových interakčních prvků převážně jako doprovodná zeleň cest a součást záchytných příkopů. V rámci vodohospodářských opatření byly navrženy dvě vodní nádrže, jedna průtočná a jedna neprůtočná tůň. Následně byl navržen management následné péče.

Přílohy:

930_431_Matej-Kolar-CZU.zip


Přihlašovatel:

Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta životního prostředí

Název akce:

Rekonstrukce vodní nádrže Polom

Autor práce:

Ing. Michaela Stachová

Typ práce:

Diplomová

Hodnocení přihlašovatele:

Nominovaná práce se zabývá návrhem rekonstrukce vodní nádrže Polom a přilehlé předzdrže v k.ú. Hluboká u Trhové Kamenice. Výsledkem práce je stanovení rozsahu a způsobu provedení rekonstrukce přírodě blízkým způsobem, stanovení nákladů na její provedení sestavením a oceněním výkazu výměr. Hlavními přínosy záměru jsou zajištění řádného technického stavu jednotlivých objektů, obnova funkčnosti a bezpečnosti vodního díla, podpora vodních a na vodu vázaných rostlin a živočichů a celkově vodního režimu zájmového území. Dalším přínosem je vysoká aplikovatelnost návrhu v praxi.

Přílohy:

931_431_Michala-Stachova-CZU.zip


Přihlašovatel:

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta zemědělská a technologická

Název akce:

Příprava studie revitalizace malého vodního toku v zemědělské krajině

Autor práce:

Bc. Denisa Dolejší

Typ práce:

Bakalářská

Hodnocení přihlašovatele:

Tato bakalářská práce se zabývá revitalizací vodního toku, aneb vrácením vodního toku do nejvíce přírodě blízkému stavu. Práce popisuje podrobný průzkum zvolené část vodního toku v obci Tábor. Vhodnost vodního toku k revitalizaci byl určen dle vodní eroze na přilehlém pozemku a dle QBR metody. Následně je popsán možný postup prací pro revitalizaci a jeho financování. Součástí práce jsou fotografie, mapy vybraného vodního toku vybraného pro revitalizační akci.

Přílohy:

932_431_Denisa-Dolejsi-JCU.zip


Přihlašovatel:

Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta

Název akce:

Vyhodnocení ohroženosti pozemků vodní erozí a návrh protierozních opatření ve vybraném území pro konkrétní hospodařící podnik

Autor práce:

Ing. Martina Klličková

Typ práce:

Diplomová

Hodnocení přihlašovatele:

Závěrečná práce se v literární rešerší poměrně podrobně věnuje problematice eroze a jejím souvislostem s využitím velkého počtu české i zahraniční literatury. Následuje praktická část práce, kde autorka popisuje charakteristiku zájmové oblasti a způsob výpočtu vodní eroze v prostředí GIS. Výsledky jsou přehledně rozděleny do tří podkapitol, kde autorka nejprve vymezila nejohroženější lokality, navrhla vhodné opatření a následně provedla ekonomické zhodnocení návrhu. Součástí této práce jsou rovněž kvalitně zpracované grafické přílohy. Na předložené závěrečné práci velice oceňuji její praktičnost, která vychází z reálného stavu, kdy autorka jednotlivé návrhy postupně konzultovala s hospodařícím podnikem. Dále způsob řešení a zpracování technického protierozního opatření je na velmi vysoké úrovni, který lze přirovnat běžné projekční praxi. Veškeré výsledky této práce mohou posloužit jako dobrý podklad pro následné pozemkové úpravy, které v řešené lokalitě proběhnou. Seznam příloh: diplomová/ bakalářská/ ateliérová či jiná studentská práce, ilustrační podklad vystihující danou práci (fotografie/ vizualizace/ zákres do fotografie/ schéma/ diagram/ prezentace)

Přílohy:

933_431_Martina-Klickova-MENDELU.zip


Přihlašovatel:

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta životního prostředí

Název akce:

Vliv pozemkových úprav na krajinu obcí okresu Děčín

Autor práce:

Valerie Blehová

Typ práce:

Bakalářská

Hodnocení přihlašovatele:

Bakalářská práce zhodnocuje vliv pozemkových úprav na krajinu obcí okresu Děčín, vybrána byla z důvodu návrhu propagačního nástroje oboru pozemkových úprav. Hlavním přínosem této práce je vytvoření souhrnného propagačního nástroje v prostředí interaktivní platformy Genially, kde byl vytvořen komplexní nástroj prezentace pozemkových úprav včetně realizací, výstav, akcí a ocenění v okrese Děčín. Prezentace je vytvořena v online prostředí a byla předána k dalšímu užití a sdílení SPU - Pobočce Děčín. Aktualizace se provádějí v prostředí Genially a nyní probíhají na pobočce každý měsíc. Hlavní výhodou těchto aktualizací je okamžitý přenos nových informací do sdíleného prostředí. Každé katastrální území obsahuje vlastní kartu, přes kterou lze interaktivně nahlédnout do rozpracovanosti pozemkových úprav, fotogalerie realizací, ocenění, souhrnných grafů a dalších informací. Přenos do katastrálních území probíhá z hlavní obrazovky přes mapu katastrálních území, hlavní karta obsahuje i virtuální výstavu realizací pozemkových úprav v okrese Děčín. Jedná se o ucelený přehledný nástroj, který lze jednoduše sdílet obcím, zemědělcům, studentům odkazem na link nebo QR Code. Pobočka Děčín tak získala nástroj k vlastnímu přehledu o rozpracovanosti pozemkových úprav a mnoha potřebným statistickým výstupům v této oblasti. Takto ucelený materiál je účinný nástroj k získání zájmu o pozemkové úpravy starostů, zemědělců i veřejnosti.

Přílohy:

934_431_Valerie-Blehova-UJEP.zip


Přihlašovatel:

Univerzita Palackého v Olomouci

Název akce:

Krajinářská studie obce Dvorce

Autor práce:

Kristýna Lasotová a kol.

Typ práce:

Workshop

Hodnocení přihlašovatele:

Předložená práce je výsledkem společného krajinářského workshopu (Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Lednici a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci), kde společné týmy 5 - 7 studentů během 3 týdnů řeší konkrétní problémy v krajině. Tradice společného týmového zpracovávání těchto projektů trvá mezi MENDELU a UPOL 14 let. V případě předložené studie řešili studenti zejména extravilán obce Dvorce v okrese Bruntál, kde historicky došlo k velkým změnám (odliv původních obyvatel, osídlování v poválečném období, změny ve využívání krajiny - vznik státního statku po válce, privatizace, zatravňování atd.). Studenti po analýze území popisují jeho současné problémy a zpracovávají návrhovou koncepci, regulativy a doporučení. V současné době je práce k dispozici samosprávě obce (která ji i zadávala) a v budoucnu může sloužit i jako podklad při zpracovávání pozemkových úprav. Ty podle sdělení regionálního pracoviště SPÚ nejsou zatím v této obci zpracovávány.

Přílohy:

935_431_Kristyna-Lasotova-a-kol.-UPOL-2.zip


Přihlašovatel:

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny

Název akce:

Analýza erozních a odtokových poměrů obce Nelepeč jako podklad pro studii odtokových poměrů vodního hospodářství krajiny.

Autor práce:

Bc. Klára Kasalová

Typ práce:

Bakalářská

Hodnocení přihlašovatele:

Bakalářská práce byla zpracována na základě požadavku obce Nelepeč, aby pomohla vyřešit problém s povrchovou vodou, která jim eroduje polní cestu a tím soustředěně vniká voda do zastavěného území obce. Polní cesta současně plní i funkci cyklotrasy. Bohužel je již tak vyerodovaná, že se po této cestě nadá plynule jezdit. Úkolem autorky bakalářské práce bylo najít řešení, jak zlepšit situaci s povrchovou vodou, která vniká soustředěně do zastavěného území obce, vyřešit erozní a odtokové poměry pro současný stav v celém katastrálním území Nelepeč, navrhnout protierozní a protipovodňová opatření a vyhodnotit jejich účinnost. Autorka práce zpracovala návrh protierozních a protipovodňových opatření, která nejen že mají ochránit obec před povrchovým odtokem z přívalových srážek, ale také zvyšují retenci vody a biodiverzitu v krajině. Jako přínos vidím pohled autorky, která navrhla 3 varianty, jak vyřešit problém s vnikáním soustředěného odtoku do obce a způsobovat tak škody na majetku. Jedná se o práci, která by mohla být použitá jako podklad pro Studii odtokových poměrů. Bakalářská práce byla školitelem i oponentem hodnocena známkou „A“ a byla také se známkou „A“ obhájena. Práce je zpracovaná kvalitně a přístup autorky hodnotím jako zodpovědný, samostatný a praktický.

Přílohy:

936_431_Klara-Kasalova-VUT.zip


Přihlašovatel:

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny

Název akce:

Vodohospodářská opatření ke zpomalení odtoku a zvýšení zásob vody v nivě Kozího potoka

Autor práce:

Ing. Markéta Blatecká

Typ práce:

Diplomová

Hodnocení přihlašovatele:

Diplomová práce je zaměřena na oblast revitalizací vodních toků a niv, obnovy zásob vody v krajině a zpomalení odtoku vody z území. Toto téma je v současnosti velmi aktuální a přihlašovaná práce se kromě rešeršní části zabývá i detailním řešením konkrétní lokality. Jedná se o v současnosti zčásti zatrubněný Kozí potok v okrese Bruntál, jež protéká odvodněnou luční nivou. Po provedení hydroekologického monitoringu autorka navrhla úpravy pro zlepšení stavu vodního toku. Autorka velice podrobně a někdy i ve více variantách řešení rozpracovala úseky vodního toku, jež jsou vhodné pro eliminaci odvodnění, zpomalení odtoku a tvoří součást lokálního ÚSES. Na závěr autorka vyhodnotila i přínos navržených úprav. Práce je po obsahové a grafické stránce velmi kvalitě zpracovaná. Jako největší přínos považuji téma zabývající se řešením eliminace odvodnění jak v rešeršní, tak praktické části. Toto téma je zatím řešeno poměrně zřídka a v četných lokalitách by tak tato práce mohla být příkladem pro obnovu zásob vody v potočních nivách.

Přílohy:

937_431_Marketa-Blatecka-VUT.zip


Přihlašovatel:

Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd, katedra geomatiky

Název akce:

Hodnocení a ochrana zemědělského půdního fondu v rámci statutárního města Plzně z hlediska jeho mimoprodukčních funkcí

Autor práce:

Viktorie Sloupová

Typ práce:

Diplomová

Hodnocení přihlašovatele:

Diplomová kvalifikační práce se zabývá ochranou zemědělského půdního fondu a dostupnými nástroji k realizaci navržených opatření v krajině. Na nutnost ochrany zemědělských ploch je pohlíženo hlavně z hlediska jejich významu v plnění mimoprodukčních funkcí při současném zachování funkce produkční. Soubor navržených nápravných a ochranných opatření vychází z podrobného průzkumu a vyhodnocení stavu zemědělského půdního fondu na území statutárního města Plzně. Kromě zachování stávajících krajinných hodnot a vytváření hodnot nových se opatření zaměřují i na adaptaci příměstské krajiny na důsledky klimatické změny a sociální přesah v podobě environmentální výchovy obyvatel. Téma práce se zaměřuje jednak na ochranu zemědělského půdního fondu dostupnými nástroji k realizaci navržených opatření v krajině, ale též nutností ochrany zemědělských ploch z hlediska jejich významu v plnění mimoprodukčních funkcí při současném zachování funkce produkční. Předložená práce se proto týká jak krajinného plánování, tak pozemkových úprav.

Přílohy:

938_431_Viktorie-Sloupova-ZCU.zip