Novinky
Hlasování veřejnosti spuštěno
1.4.2025
Od dnešního dne až do konce měsíce dubna je možné rozhodnout o tom, který projekt získá Cenu veřejnosti v rámci veřejného hlasování (záložka Hlasování veřejnosti). Po přihlášení (registraci) budete přesměrováni na přihlášené projekty roku 2024 (záložka Přihlášené projekty - 2024), kde budete moci zvolit jeden nejlepší projekt ze všech 45 přihlášených projektů (pozor, projekty jsou rozděleny do 3 kategorií: 1. Protierozní a vodohospodářská opatření, 2. Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí a 3. Zpřístupnění pozemků). Každý hlasující může přidělit pouze jeden hlas. Z hlasování jsou vyloučeni zaměstnanci Státního pozemkového úřadu. Z řad hlasujících bude vylosován jeden výherce, který obdrží hodnotnou cenu a pozvánku na slavnostní vyhlášení soutěže.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže je naplánováno na 4. listopadu 2025 ve Valdštejnském paláci (hlavním sále) Senátu PČR.
Hodnocení projektů odbornými komisemi
17.3.2025
Od pondělí 17. 3. 2025 až do konce dubna 2025 bude probíhat hodnocení přihlášených projektů do 18. ročníku soutěže Žít krajinou odbornými komisemi pro jednotlivé kategorie.
K hodnocení postoupilo celkem 45 projektů, 23 projektů v kategorii Protierozní a vodohospodářská opatření, 6 projektů v kategorii Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí a 16 projektů v kategorii Zpřístupnění pozemků.
Složení hodnotících komisí:
Kategorie Protierozní a vodohospodářská opatření
prof. Ing. Miroslav Dumbrovský, CSc. (VUT Brno)
prof. Ing. František Toman, CSc. (MENDELU Brno)
doc. Ing. Jana Podhrázská, Ph.D. (MENDELU Brno)
Kategorie Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí
doc. Dr. Ing. Alena Salašová (MENDELU Brno)
Ing. Martin Weber (VÚKOZ Průhonice)
Ing. Jana Janíková (Zahradní a krajinářská tvorba, spol. s r.o., Brno)
Kategorie Zpřístupnění pozemků
prof. Ing. Jan Váchal, CSc. (JČU České Budějovice)
doc. Ing. Ludvík Vébr, CSc. (ČVUT Praha)
Ing. Karel Fazekas, Ph.D. (ČVUT Praha)
Uzavírka přihlašování projektů
3.3.2025
Dne 28.2.2025 bylo ukončeno přihlašování projektů do 18. ročníku soutěže "Žít krajinou". Do soutěže bylo přihlášeno celkem 45 projektů, z toho 23 projektů do kategorie Protierozní a vodohospodářská opatření, 6 projektů do kategorie Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí a 16 projektů do kategorie Zpřístupnění pozemků . Nyní probíhá formální kontrola projektů , tj. zda projekt je v souladu s pravidly soutěže a to až do 16. 3. 2025. Následně budou vybrané projekty zveřejněny a hodnoceny odbornými komisemi pro jednotlivé kategorie a to až do 30. 4. 2025. Hlasování veřejnosti proběhne na těchto webových stránkách od 1. 4. 2025 do 30. 4. 2025.
Zahájení 18. ročníku soutěže Žít krajinou 2024
18.12.2024
Od středy 18.12.2024 Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy otevírají 18. ročník soutěže "Žít krajinou". Přihlašování projektů společných zařízení (kategorie 1-3) je možné v souladu s pravidly soutěže na stránkách této aplikace do 28.02.2025. Upozorňujeme na nutnost dbát u přihlašovaných projektů na termín ukončení realizace do 31.12.2023. Dobou ukončení realizace se rozumí u staveb - kolaudace, u prvků ÚSES a další trvalé vegetace - ukončení následné péče po dobu alespoň 3 let od výsadby.
Soutěž se rozšířila o novou kategorii studentský počin (kategorie 4), která je určená pro studentské práce z řad vysokoškolských studentů oborů zaměřených na ochranu, tvorbu a plánování krajiny. Studentské práce zpracovávané a dokončené v letech 2024-2025 budou po individuální výzvě Sekce krajinotvorby SPÚ přihlašovány pedagogy vysoké školy (univerzity) na Výměnné úložiště SPÚ v souladu s pravidly do 30.06.2025.
Harmonogram soutěže:
Zahájení 18. ročníku soutěže: 18.12.2024
Kategorie 1-3
- Uzávěrka přihlašování projektů 28.02.2025
- Kontrola kompletnosti projektů 01.03.2025 - 16.03.2025
- Hodnocení projektů odbornou komisí 17.03.2025 - 30.04.2025
- Hlasování veřejnosti 01.04.2025 - 30.04.2025
- Jednání centrální komise (potvrzení konečného pořadí) 2. pol. května/červen 2025
Kategorie 4
- Uzávěrka přihlašování prací 30.06.2025
- Kontrola kompletnosti prací 01.07.2025 - 15.07.2025
- Hodnocení prací odbornou komisí 16.07.2025 - 30.09.2025
Vyhlášení výsledků 18. ročníku soutěže v Senátu PČR: 04. 11. 2025
Manuál pro přihlašovatele projektu (kategorie 1-3):
1. Registrace
- na hlavní stránce webové aplikace soutěže Žít krajinou zvolte v levém menu pole "Registrace"
- vyplňte veškeré údaje do příslušných polí
- pro dokončení registrace zvolte opět tlačítko "Registrovat" pod vyplněnými poli
- následně obdržíte na zadaný e-mail zprávu s přihlašovacími údaji
2. Přihlášení projektu do dané kategorie
- z nabídkové roletky zvolte příslušnou kategorii do které chcete soutěžní projekt přihlásit
- následně klikněte na tlačítko "přidat" vedle roletky, které zezelená
- pod zelenou linkou se v příslušné kategorii objeví "Nový projekt"
- kliknutím na tlačítko "upravit" můžete začít vyplňovat/editovat
- v této části, prosíme, vyplňujte veškerá pole, není-li uvedeno jinak, včetně nahrání příslušných souborů
- v případě přihlášení více projektů uvidíte všechny projekty v této sekci
- po zkompletování projektu klikněte na tlačítko "uložit" a váš projekt, v případě, že nedojde k chybové hlášce, byl úspěšně zaregistrován
Vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže Žít krajinou
6.11.2024
V úterý 5.11.2024 se v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu PČR konalo, pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného, vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže Žít krajinou.
V soutěži se odborné komisi představilo 46 projektů, z toho v kategorii Protierozní a vodohospodářská opatření 23 projektů , v kategorii Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí 7 projektů a v kategorii Zpřístupnění pozemků 16 projektů.
Práce komise nebyla jednoduchá, ze všech projektů musela vybrat tři vítězné realizace z každé kategorie. Jejich výběr následně potvrdila centrální komise, jejímž úkolem bylo zároveň vybrat z těchto projektů ten nejlepší a udělit mu Cenu Státního pozemkového úřadu. Na základě internetového hlasování byla nejhezčí realizaci udělena Cena veřejnosti. Pro jednoho z hlasujících byl připraven dárkový koš plný regionálních potravin.
V tomto ročníku soutěže Žít krajinou 2023 se rozšířil okruh oceňovaných projektů o novou kategorii Zvláštní cena Státního pozemkového úřadu za studentský počin, který významným nebo zajímavým způsobem navrhuje plánování krajiny s ohledem na řešení jejích aktuálních problémů. Do soutěže se zapojilo 7 vysokých škol a univerzit. Na základě hodnotících kritérií byla z 9 vybraných prací odbornou komisí ohodnocena ta s nejvyšším počtem bodů.
Slavnostní akce se zúčastnili: ministr zemědělství Marek Výborný, senátor a předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová, předseda Českomoravské komory pro pozemkové úpravy Michal Pochop a předseda Asociace podnikatelů v geomatice Martin Hrdlička. Ve svých projevech zdůraznili důležitost pozemkových úprav a jejich pozitivní vliv na českou krajinu. Přítomní senátoři se zapojili do předávání Pamětních listů Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. O hezké hudební vystoupení se postarali interpreti z Konzervatoře Jana Deyla v Praze.
Výsledky soutěže







Zvláštní cena SPÚ za studentský počin
16.10.2024
V tomto ročníku soutěže Žít krajinou 2023 jsme rozšířili okruh oceňovaných projektů o novou kategorii Zvláštní cena Státního pozemkového úřadu za studentský počin, který významným nebo zajímavým způsobem navrhuje plánování krajiny s ohledem na řešení jejích aktuálních problémů (protierozní ochrana, hospodaření s vodou v krajině, revitalizace toků, územní systémy ekologické stability, biodiverzita, apod.).
Za tímto účelem byly osloveny vysoké školy a univerzity, které se ochranou přírody a tvorbou krajiny ve svých studijních programech zabývají. Do soutěže se zapojilo 7 vysokých škol a univerzit.
Z přihlášených studentských prací bylo vybráno 9 prací, které postoupily k hodnocení odbornou komisí. Komise byla složena z řad pracovníků SPÚ a ČMKPÚ. Na základě hodnotících kritérií byla za vítěznou práci vybrána studentská práce s nejvyšším počtem bodů.
Cena vítězovi bude předána ve slavnostních prostorách Senátu PČR dne 5. 11. 2024.
Zasedání Centrální komise soutěže Žít krajinou
12.6.2024
Dne 11.6.2024 se konalo na ústředí SPÚ zasedání Centrální komise soutěže Žít krajinou. Úkolem centrální komise bylo rozhodnout o konečném pořadí vítězných projektů 17. ročníku soutěže, které již byly hodnoceny odbornými komisemi a vybrat nejlepší projekt pro Cenu Státního pozemkového úřadu.
Centrální komise jednala ve složení: Petr Štěpánek, senátor a místopředseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova (SENÁT PČR), PaeDr. Věra Libichová, výkonná tajemnice Spolku pro obnovu venkova ČR (SPOV), Ing. Pavel Sekáč Ph.D., vrchní ředitel ministra zemědělství pro řízení Sekce pro fondy EU, zahraniční záležitosti a obchodní spolupráci (MZE), Ing. Michal Pochop, předseda Českomoravské komory pro pozemkové úpravy z.s. (ČMKPÚ), Ing. Michal Servus, vrchní ředitel ministra životního prostředí pro řízení Sekce ochrany přírody a krajiny (MŽP), Aleš Erber, člen PS pro životní prostředí a zemědělství Sdružení místních samospráv ČR (SMS), Ing. František Pavlík, Ph.D., ředitel Odboru půdní služby Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a Mgr. Michal Gebhart, MBA, ředitel Sekce krajinotvorby Státního pozemkového úřadu (SPÚ).
Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen se bude konat 5. 11. 2024 v krásných prostorách Valdštejnského paláce Senátu PČR.
Hlasování veřejnosti ukončeno
2.5.2024
Dne 30.4.2024 bylo ukončeno hlasování veřejnosti v 17. ročníku soutěže Žít krajinou. Nyní bude probíhat zpracování výsledků a vylosován jeden výherce, který obdrží hodnotnou cenu a dvě pozvánky na slavnostní vyhlášení soutěže.
Následně bude zasedat centrální komise, jejímž úkolem je rozhodnout o konečném pořadí vítězných projektů, které byly již hodnoceny odbornou komisí. Dalším úkolem je vybrat nejlepší projekt a udělit mu Cenu Státního pozemkového úřadu.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen se uskuteční 5. 11. 2024 v Hlavním sále Senátu PČR.