Novinky

Zahájení 16. ročníku soutěže "Žít krajinou"

12.12.2022

Od pondělí 12.12.2022  Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy otevírá 16. ročník soutěže "Žít krajinou". Přihlašování projektů v souladu s pravidly soutěže je možné na stránkách této aplikace do 28.02.2023. Upozorňujeme na nutnost dbát u přihlašovaných projektů na termín ukončení realizace do 31.12.2021. Dobou ukončení realizace se rozumí u staveb - kolaudace, u prvků ÚSES - následná péče po dobu alespoň 3 let od výsadby).

Harmonogram soutěže:

 • Zahájení 16. ročníku                                                           12.12.2022
 • Uzávěrka přihlašování projektů                                             28.02.2023
 • Kontrola kompletnosti projektů                                             01.03.2023 - 12.03.2023
 • Hodnocení projektů odbornou komisí                                    13.03.2023 - 30.04.2023
 • Hlasování veřejnosti                                                            31.03.2023 - 30.04.2023
 • Jednání centrální komise (potvrzení konečného pořadí)           2. pol. května/červen 2023
 • Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku                              31.10.2023

Manuál pro přihlašovatele projektu:

1. Registrace

 • na hlavní stránce webové aplikace soutěže Žít krajinou zvolte v levém menu pole "Registrace"
 • vyplňte veškeré údaje do příslušných polí
 • pro dokončení registrace zvolte opět tlačítko "Registrovat" pod vyplněnými poli
 • následně obdržíte na zadaný e-mail zprávu s přihlašovacími údaji

2. Přihlášení projektu do dané kategorie

 • z nabídkové roletky zvolte příslušnou kategorii do které chcete soutěžní projekt přihlásit
 • následně klikněte na tlačítko "přidat" vedle roletky, které zezelená
 • pod zelenou linkou se v příslušné kategorii objeví "Nový projekt"
 • kliknutím na tlačítko "upravit" můžete začít vyplňovat/editovat
 • v této části, prosíme, vyplňujte veškerá pole, není-li uvedeno jinak, včetně nahrání příslušných souborů
 • v případě přihlášení více projektů uvidíte všechny projekty v této sekci
 • po zkompletování projektu klikněte na tlačítko "uložit" a váš projekt, v případě, že nedojde k chybové hlášce, byl úspěšně zaregistrován


Vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže "Žít krajinou"

9.11.2022

V úterý 8.11.2022 se v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu PČR konalo, pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže Žít krajinou.

V soutěži se odborné komisi představilo 45 projektů, z toho v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura 22 projektů a v kategorii Tvorba a ochrana krajiny 23 projektů.

Práce komise nebyla jednoduchá, ze všech projektů musela vybrat tři vítězné realizace z každé kategorie. Jejich výběr následně potvrdila centrální komise, jejímž úkolem bylo zároveň vybrat z těchto projektů ten nejlepší a udělit mu Cenu Státního pozemkového úřadu. Na základě internetového hlasování byla nejhezčí realizaci udělena Cena veřejnosti. Pro jednoho z hlasujících byl připraven dárkový koš plný regionálních potravin.

Slavnostní akce se zúčastnil senátor a předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, náměstek pro řízení Sekce pro fondy EU Ministerstva zemědělství Pavel Sekáč, předseda Českomoravské komory pro pozemkové úpravy Michal Pochop a ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba. Ve svých projevech zdůraznili důležitost pozemkových úprav a jejich pozitivní vliv na českou krajinu. Přítomní senátoři se zapojili do předávání ocenění a Pamětních listů Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Cenu Státního pozemkového úřadu předal s ústředním ředitelem Vrbou i místopředseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala. O hezké hudební vystoupení se postarali Josef Bláha – zpěv a Marie Wiesnerová – klavír.

Výsledky soutěže

 


Hlasování veřejnosti ukončeno

1.5.2022

Dne 30.4.2022 bylo ukončeno hlasování veřejnosti v 15. ročníku  soutěže Žít krajinou. Nyní bude probíhat zpracování výsledků  a vylosován jeden výherce, který obdrží hodnotnou cenu i pozvánku na slavnostní vyhlášení soutěže.

V měsíci květnu bude zasedat centrální komise, jejímž úkolem  je rozhodnout o konečném pořadí vítězných projektů, které byly již hodnoceny odbornou komisí. Dalším úkolem je vybrat nejlepší projekt a udělit mu Cenu Státního pozemkového úřadu. 

Slavnostní vyhlášení výsledků  soutěže a předání cen se uskuteční 8. 11. 2022 v Hlavním sále Senátu PČR.


Hlasování veřejnosti spuštěno

1.4.2022

Během měsíce dubna je možné rozhodnout o tom, který projekt získá Cenu veřejnosti v rámci veřejného hlasování (záložka Hlasování veřejnosti). Po přihlášení (registraci) budete přesměrováni na přihlášené projekty roku 2021 (záložka Přihlášené projekty - 2021), kde budete moci zvolit jeden nejlepší projekt ze všech 45 projektů (pozor, projekty jsou rozděleny ve dvou kategoriích Zelená a dopravní infrastruktura, Tvorba a ochrana krajiny). Každý hlasující může přidělit  pouze jeden hlas. Z hlasování jsou vyloučeni zaměstnanci Státního pozemkového úřadu. Z řad hlasujících bude vylosován jeden výherce, který obdrží hodnotnou cenu i pozvánku na slavnostní vyhlášení soutěže.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže je naplánováno na  8. listopadu 2022 v Hlavním sále Senátu PČR.

 


Uzávěrka přihlašování projektů

21.2.2022

Dne 20.2.2022 bylo ukončeno přihlašování projektů do 15. ročníku soutěže "Žít krajinou". Do soutěže se přihlásilo celkem 45 projektů, z toho 22 projektů v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura a 23 projektů v kategorii Tvorba a ochrana krajiny. Následně budou projekty hodnoceny odbornými komisemi pro jednotlivé kategorie a to do 30. 4. 2022. Hlasování veřejnosti proběhne na těchto webových stránkách od 1. 4. 2022 do 30. 4. 2022.

Přihlášené projekty